Sezonski budžet u fudbalskim i košarkaškim klubovima, naročito u manjim klubovima, često je izazov jer zavisi od ograničenih resursa i potrebe za pažljivim raspoređivanjem sredstava. Uprava kluba se oslanja na pažljivo planiranje prihoda i troškova, ali česti nepredviđeni izdaci ili neregularni prihodi otežavaju situaciju iz mjeseca u mjesec.
Koji su najčešći izazovi klubova koji se bave timskim sportovima, poput fudbala i košarke? Kako klubovi planiraju finansije, i da li postoji bolji i efikasniji način da riješe svoje finansijske probleme? U nastavku teksta govorimo o ovoj temi, i dajemo konkretna riješenja za bolju organizaciju sezonskog budžeta uz sistem Treniraj lako.
Kako košarkaški i fudbalski klubovi planiraju sezonski budžet?
Većina košarkaških i fudbalskih klubova ima razrađenu strategiju koja se oslanja na dva važna stuba, a to su procjena prihoda i predviđanje troškova.
Kada procenjuju prihode, košarkaški i fudbalski klubovi računaju na nekoliko važnih izvora:
- Članarine: Ovo je često glavni izvor prihoda u manjim klubovima. Planira se na osnovu broja članova i predviđenih uplata.
- Sponzorstva: Klubovi pregovaraju s lokalnim firmama ili većim kompanijama. Ovaj izvor prihoda može biti nepredvidiv, zavisno od odnosa s donatorima.
- Subvencije i grantovi: Lokalne samouprave ili sportski savezi mogu dodeliti sredstva za rad kluba.
- Prijave za takmičenja: Učešće na turnirima ponekad može doneti prihod od ulaznica ili drugih aktivnosti.
- Prodaja opreme ili suvenira: Ovo je dodatni način zarade, ali nije standardan za sve klubove.
Kada predviđaju troškove, klubovi moraju da isplaniraju više vrsta izdataka. To su najčešće treninzi i utakmice, kada klubovi imaju troškove zakupa terena, putovanja, sudija i drugih organizacionih aspekata.
Jedan od većih troškova je svakako oprema, gdje klubovi moraju da planiraju kupovinu lopti, dresova, obuće i sportskih rekvizita.
Treća vrsta planiranih troškova su plate trenera i osoblje. Zatim slijede i licenciranje i administracija, odnosno potrebne takse za učešće u takmičenjima i vođenje potrebne evidencije.
Da bi bili likvidni u toku sezone, košarkaški i fudbalski klubovi moraju da naprave listu prioriteta kako bi osigurali osnovne potrebe pre nego što ulože u dodatne aktivnosti.Takođe, treba da imaju jasan uvid u prihode i troškove. U ovom procesu je dosta izazova a ovo su neki od najčešćih.
Izazovi u planiranju sezonskog budžeta
- Neredovna plaćanja članarina:
Roditelji često kasne sa uplatama, što utiče na finansijsku stabilnost kluba. - Nedostatak sponzora:
Manji klubovi teže privlače sponzore jer nisu toliko vidljivi kao veći, profesionalni timovi. - Nepredviđeni troškovi:
Povrede igrača, hitne popravke opreme ili povećanje cijena usluga mogu poremetiti planirani budžet. - Ograničene vještine upravljanja:
Osobe zadužene za budžet često nisu profesionalci, što može dovesti do slabog planiranja. - Zavisnost od sezonskih prihoda:
Prihodi mogu biti koncentrisani u određenim periodima godine, što otežava održavanje stabilnog novčanog toka.
Dakle, da bi lakše planirali prihode i bolje se nosili sa izazovima, klubovi treba da imaju jasan sistem i listu prioriteta kako bi osigurali osnovne potrebe prije nego što ulože u dodatne aktivnosti. Ipak, mnogi klubovi to ne rade – finansije se vode prilično stihijski, podaci su rasuti na više strana i nema stvarne povezanosti finasijskog dijea sa ostalim aspektima kluba.
Sistem Treniraj lako je tu da sve ove vitalne stavke za svaki klub objedini na jednom mjestu i da vam olakša planiranje budžeta, i bolju zaradu u toku godine. Na koji način možete optimizovati proces planiranja sezonskog budžeta uz Treniraj lako?
Treniraj lako i planiranje sezonskog budžeta
Transparentnost je među najvažnijim “ zadacima” svakog finansijskog plana. Jasna evidencija svih prihoda i rashoda na jednom mjestu je polazna tačka za sve odluke. Treniraj lako upravo to i omogućava – na jednom mjestu možete voditi prihode i rashode.
Ukoliko se oslanjate uglavnom na uplate članarina, imate jasnu evidenciju uplata za svakog člana. Praćenje uplata vam daje jasnoću, a sistem obavještenja i sama aplikacija za roditelje u kojoj mogu da prate status uplate, značajno povećavaju procenat i redovnost uplata. Kroz sistem uz par klikova, možete da proverite i prisustvo za svakog člana, što direktno utiče i na visinu članarine koju plaćaju.
Uz Treniraj lako, takođe imate mogućnost diversifikacije prihoda. Sistem omogućava da integrišete sopstvenu prodavnicu, gde možete prodavati suvenire ili sportsku opremu i tako obezbediti klubu dodatne prihode. Takođe možete reklamirati i sponzore vašeg kluba.
Umesto da rashode pišete na drugom mestu, možete ih uneti direktno u aplikaciju i tako olakšati posao administrativnom djelu vašeg kluba. Sistem je praktičan jer ovim podacima mogu da pristupe i uprava i treneri, ukoliko za to postoji potreba.
Kada redovno unosite sve podatke, oni su sačuvani u bazi za svaki mjesec, kvartal ili godinu. Naredne godine možete imati jasniju i verodostojniju sliku o prihodima i rashodima, a takođe sve ove podatke možete izvesti i preuzeti u formi izveštaja. Na taj način možete postaviti realistične ciljeve za narednu sezonu.
Zaključak
Vođenje finansija i planiranje sezonskog budžeta u košarkaškim i fudbalskim klubovima ne moraju da budu izvor stresa i izazova. Dobar plan je pola posla, a kada je pregledan i sastavni deo ostalih aspekata kluba, mnogo je lakše realizovati ga. Digitalizacija i pametna softverska rešenja su idealna za optiimizaciju ovih procesa, jer su mašine i baze podataka pouzdanije od ručnih unosa kada je u pitanju veliki broj osetljivih podataka.
Treniraj lako može postati vaš oslonac u planiranju i umnožavanju finansija vašeg sportskog kluba. Registrujte se besplatno i isprobajte sve pogodnosti sistema prije nego što se odlučite da ga integrišete u svoj rad, i tako poboljšate poslovanje vašeg fudbalskog ili košarkaškog kluba.