Trening odbojke i praćenje prisustva članova

Jednostavan način za praćenje prisustva igrača na treninzima u odbojci

Praćenje prisustva igrača je neophodan korak na početku svakog treninga odbojke. Ta evidencija je važna trenerima da bi znali ko je aktivan a ko ne zbog budućih takmičenja i generalnog truda koji član pokazuje u timu. Takođe, ovaj podatak je bitan roditeljima jer su oni ti koji plaćaju članarine, i ukoliko dijete nije bilo prisutno više od polovine mjeseca, imaju pravo da traže da plate i manji iznos.

U odbojci, u zavisnosti od kategorije i veličine odbojkaškog kluba, različit broj djece dolazi na treninge. U kategoriji do 12 godina, obično ima 10-15 članova po grupi, dok među pionirima i kadetima može biti i više od 20 članova. Faza treninga na samom početku, gde se djeca sakupljaju i evidentiraju često traje duže nego što bi trebalo, jer treba vremena da se djeca smire i foksiraju, sa jedne strane, a sa druge strane, trener je taj koji treba da upiše svu djecu koja su došla.

Kako tih 10-15 minuta na početku treninga skratiti na svega 2 ili tri minuta i tako dobiti dragocjeno vrijeme za zagrijavanje, vježbanje tehnike i taktike?

Riješenje je lako dostupno, a ne uključuje papir i olovku. U nastavku vam dajemo primjere aplikacije Treniraj lako i kako uz nju možete optimizovati čitav proces praćenja prisustva igrača na svakom treningu odbojke.

Zašto je praćenje prisustva u odbojci ponekad izazov?

Odbojka je timski sport koji zahtjeva redovnu praksu kako bi se igrači razvijali individualno i kao dio tima. Jedan od ključnih faktora za uspjeh je praćenje prisustva igrača na treninzima. Ovo ne samo da omogućava trenerima da planiraju aktivnosti, već i igračima daje dodatnu motivaciju da budu redovni. Ipak, česti su izazovi kod praćenja prisustva a ovo su neki od najčešćih:

  1. Manualno vođenje evidencije: Tradicionalni načini, poput vođenja spiska na papiru ili tabelama u Excelu, skloni su greškama i gubitku podataka. Ovi načini takođe oduzimaju najviše vremena na početku treninga, a predstavljaju i dodatni posao upravi i trenerima i nakon treninga, jer sve ove podatke treba dodatno uneti u računar ili poslati uslikano upravi kluba.
  2. Nedostatak uvida u obrazac prisustva: Teško je brzo analizirati podatke i utvrditi koji igrači su redovni, a koji ne.Potrebno je “prečešljati” sve spiskove i koristiti formule u tabelama da bi se došlo do statistike i zaključaka o prisustvu.
  3. Komunikacija sa roditeljima: U mlađim kategorijama važno je obaveštavati roditelje o prisustvu njihove djece na treninzima. Kada djeca ne prisustvuju češće nego što je to dobro za njihov napredak i za odbojkaški tim, klub treba da reaguje a ponekad je teško pronaći sve podatke na jednom mjestu.

Kako klubovi mogu da skrate cijeli proces i da ga optimizuju na duže staze? Aplikacija Treniraj lako može da vam pomogne u ovom procesu, a u nastavku otkrivamo na koji način.

Kako Treniraj Lako olakšava proces praćenja prisustva?

Treniraj lako ako je digitalna platforma dizajnirana za sportske klubove, koja automatizuje mnoge administrativne zadatke, uključujući praćenje prisustva igrača na treninzima.

Brže i lakše praćenje prisustva

Pre svega, omogućava jednostavnije evidentiranje prisustva. Kako tačno to omogućava? Trener može brzo unjeti prisustvo za ceo tim putem aplikacije na telefonu, tabletu ili računaru, uz par klikova na mobilnom telefonu. Prisustvo se tako bilježi i čuva u sistemu u realnom vremenu. Kada se trener ili roditelj kasnije vrate kroz opciju “Članovi”, mogu jasno da vide presjek prisustva u toku mjeseca, ili u toku više mjeseci. 

Analitika i izveštaji

Jedan od navažnijih benefita platforme, bar po riječima naših korisnika, je mogućnost  generisanja različitih  izvještaja o svakom članu sportskog kluba. Tako možete, kroz nekoliko klikova, pristupiti bazi podataka o svakom članu i generisati individualni izvještaj o prisustvu svakog od njih. To se pokazalo kao izuzetno korisna stavka, kako za roditelje koji često zaborave ili nemaju uvid da li je djete zaista dolazilo, tako i za članove uprave koji vode računa o finansijama. Na ovaj način se lako vizuelno mogu uočiti trendovi, kao što su redovnost ili česta izostajanja.

Obaveštavanje roditelja

Sistem omogućava da se pošalju obavještenja roditeljima, kako o događajima, utakmicama i turnirima, tako i o prisustvu njihove djece. Ponekad se dešava da djeca ne odu zaista na trening, iako je roditelj uveren da su tamo. Na ovaj način se vaš odbojkaški klub štiti jer imate tačne, pouzdane podatke sa konkretnim datumima i statistikom o stvarnom prisustvu ili odsustvu njihove djece. Ovaj vid transparentnosti takođe povećava poverenje između kluba i roditelja.

Planiranje treninga i takmičenja

Na osnovu broja prisutnih igrača, treneri mogu prilagoditi plan treninga. Ako je manji broj prisutnih, može se raditi na individualnim vještinama ili manjem takmičenju. Takođe, precizna evidencija daje jasne smjernice ko je zaista spreman za odbojkaška takmičenja i turnire, a ko bi trebalo da ostane “na klupi” zbog neredovnih dolazaka. Na ovaj način se vrijedni i istrajni članovi nagrađuju, dok se oni koji često ne dolaze, motivišu da promjene svoje ponašanje i postanu redovniji na treninzima.

Zaključak

Praćenje prisustva igrača na treninzima odbojke ključno je za uspeh tima i individualni razvoj igrača. Tradicionalni metodi evidentiranja polako postaju stvar prošlosti, dok digitalne platforme poput Treniraj lako omogućavaju lakši, brži i precizniji način rada. Uz inovativne metode, vaš klub postiže:

  • Uštedu vremena: Automatizacija smanjuje administrativni rad.
  • Precizne podatke: Evidencija je uvek tačna i dostupna.
  • Motivisanje igrača: Kada znaju da se njihovo prisustvo prati, igrači su motivisaniji da dolaze na treninge.
  • Podsticanje profesionalnog pristupa: Digitalizacija procesa podiže ugled kluba i pomaže u privlačenju novih članova.

Ako želite da podignete nivo organizacije u svom klubu i pružite najbolje moguće uslove za razvoj mladih igrača, registrujte se i iskoristite besplatni probni period.

Scroll to Top