Timski sport ne uključuje samo tim igrača u prvoj i rezervnoj postavi. Tim čine i treneri, i uprava i naročito-roditelji djece i mladih koji poklonili poverenje vašem klubu. Kada imate mnogo članova i više kategorija u klubu, komunikacija između svih često “zaškripi”, što zbog nerazumevanja, što zbog nedostatka informacija sa neke od strana uključenih u dijalog.
Otvorena i pravovremena komunikacija između trenera, roditelja i igrača sprečava pojavu i produbljivanje mogućih problema. Bez obzira na to jesu li u pitanju česti izostanci sa treninga, neblagovremene uplate ili obavještenja o događajima koje klub planira, dobro je da se informacije jasno i na vrijeme dijele. Ipak, to postaje izazov u klubovima koji se bave timskim sportovima zbog velikog broja članova i drugih obaveza koje svi imaju.
Kako osigurati da svaki roditelj bude obavješten o potencijalnim problemima, incidentima na treningu, ili prosto šta treba spremiti za sljedeći turnir koji se uskoro organizuje? Ako biste slali pojedinačne poruke i pozivali svakog roditelja pojedinačno, izgubili biste mnogo vremena. Zato se sve više koriste pametna, softverska rešenja i servisi koji olakšavaju, ubrzavaju i čine komunikaciju pouzdanijom. U nastavku predlažemo nekoliko rešenja za bolju i transparentniju komunikaciju između svih članova vašeg sportskog kluba-jednog velikog tima.
Koji su glavni izazovi u komunikaciji u klubovima sa timskim sportovima?
Kada je komunikacija između trenera i roditelja nedovoljno dobra, dolazi do problema i na treninzima. Na primjer, dešava se da neka djeca izostaju a treneri ne proveravaju sa roditeljima zašto djeteta nema. Ili, često dolazi do zabune jer nekada dolazi do promene termina treninga, nema pravovremenog uputstva za predstojeće turnire ili utakmice. Nerijetko se kasni i sa uplatama članarina.
Ponekad na treninzima dolazi do incidenata ili nezgoda a treneri ne stižu da reaguju u smislu obavještenja roditelja o tome, pa se takve situacije zaborave a roditeljima su bitna informacija.
Nekada su problem različiti kanali komunikacije-neko preferira poruke, neko pozive a neko email, pa nema nekog centralizovanog rešenja dostupnog svima. Svi ti razlozi utiču da se informacije i poruke gube ili ne dolaze pravovremeno, što ponekad dovodi do neprijatne komunikacije između članova, trenera i roditelja.
Kako ovi izazovi mogu biti prevaziđeni? Postoji nekoliko korisnih alata koji mogu pomoći u razvoju komunikacije u vašem klubu.
Treniraj lako i integrisani sistem za obaveštenja
U odjelu “Obaveštenja” vaš klub ima nekoliko mogućnosti. Možete poslati push notifikacije i poruke jednom ili više članova kluba, ili samo aktivnim članovima-vi birate. Oni će poruku primiti ili na svojoj aplikaciji ( koja se može preuzeti na IOS store ili Google play store), ili kao sms poruka.
Poruke se mogu slati i roditeljima, tako da su oni uvek u toku sa svim važnim dešavanjima u klubu, sa planovima za takmičenja, dokumentacijom koju treba da pripreme ukoliko je detetu potrebna ili stvarima koje djeca treba da ponesu. Takođe, vi dobijate obaveštenje da li je poruka pročtana ili ne, pa tako znate koga treba eventualno pozvati ukolko postoji potreba za tim.
Jedinstven, integrisan sistem za obaveštenja pomaže vašem klubu jer štedi vrijeme-više članova može dobiti važne poruke u isto vrijeme, a vi imate preciznu evidenciju ko je poruke pročitao. Takođe, sigurni ste da su i roditelji obavješteni o svim važnim događajima. Oni naročito cjene ovakav vid komunikacije jer to pokazuje da vaš klub vodi računa o svemu, a pomaže im da budu bolje organizovani uprkos svojim brojnim obavezama.
Ostala rešenja koja ubrzavaju komunikaciju
Jasno definisanje pravila i očekivanja
Prvi korak ka boljoj komunikaciji je postavljanje jasnih pravila i očekivanja. Treneri bi trebalo da na početku sezone održe sastanak sa roditeljima i igračima gde će definisati:
- Raspored treninga i takmičenja.
- Pravila ponašanja tokom treninga i utakmica.
- Način na koji će se razmjenjivati informacije.
Ovaj inicijalni sastanak postavlja temelje za otvorenu i efektivnu komunikaciju tokom cijele sezone.
Redovni sastanci i povratne informacije
Redovni sastanci omogućavaju svim stranama da izraze svoja mišljenja, postavljaju pitanja i daju povratne informacije. Treneri mogu organizovati:
- Grupne sastanke sa roditeljima da ih informišu o napretku tima.
- Individualne sastanke sa igračima kako bi razgovarali o njihovom razvoju i ciljevima.
Povratna informacija treba da bude konstruktivna i fokusirana na rešavanje problema, što doprinosi boljoj saradnji.
Whats App i Viber grupe
Whats app i Viber grupe su besplatan i lako dostupan alat gde svi članovi mogu da učestvuju u komunikaciji. Treneri mogu kreirati grupe za igrače, roditelje ili oba. Informacije poput termina treninga, promena rasporeda i obaveštenja mogu se brzo djeliti.
Sa negativne strane, dešava se da previše poruka preplavi grupu i tako otežaava pronalaženje ključnih informacija. Takođe, nema mogućnosti segmentacije informacija (npr. odvojene grupe za različite uzraste).
Facebook i Instagram grupe
Društvene mreže su odličan alat za promociju aktivnosti vašeg kluba, ali i za komunikaciju. Potrebno je kreirati privatnu grupu za članove gde se mogu videti objave, komentarisati i deliti informacije. Prednosti ove vrste komuniciranja su te što većina ljudi već koristi Facebook i Instagram, besplatno je i jednostavno se postavlja.
Sa negativne strane, komunikacija nije jedini cilj ovih grupa pa često dolazi do distrakcija zbog ostalog sadržaja koji se u grupi postavlja. Zbog toga se informacije neretko gube ili prolaze nezapaženo.Takođe, kada koristite ove grupe, vi ipak niste njihov vlasnik, jer nikada ne znate kada će algoritam “odlučiti” da nešto nije po pravilima pa u jednom danu možete ostati bez svih važnih informacija.
Slack
Slack je platforma za profesionalnu komunikaciju sa kanalima za različite teme (npr. treninge, utakmice, administrativne informacije). Prednosti ove prlatforme su mogućnost integracije sa drugim alatima kao što su Google Drive, Trello, i profesionalan ton komunikacije sa članovima i roditeljima.
Ipak, ni ova svetski poznata platforma kao ni ostale, nije prilagođena specifično sportskim klubovima, a ni regionu u kojem živimo.
Zaključak
U sportskim klubovima, brza i transparentna komunikacija između trenera, igrača i roditelja igra ključnu ulogu u uspešnom funkcionisanju tima. Iako platforme poput WhatsApp-a, Viber-a, Facebook-a, Instagram-a i Slack-a nude osnovna rešenja, često nisu dovoljno prilagođene specifičnim potrebama sportskih klubova. Informacije se lako mogu izgubiti u gomili poruka, dok dodatno vreme i trud ulaženi u organizaciju mogu otežati rad trenera i administracije.
S druge strane, aplikacije poput Treniraj lako, dizajnirane upravo za sportske klubove, omogućavaju centralizovanu i efikasnu komunikaciju. Pored obavještenja, pružaju i dodatne funkcije koje olakšavaju svakodnevno upravljanje timom. Korišćenjem ovakvog specijalizovanog alata, klubovi ne samo da unapređuju komunikaciju već i štede vrijeme i energiju, usmeravajući ih ka glavnom cilju – sportskom uspjehu.
Isprobajte Treniraj lako i uverite se kako unapređena komunikacija može doprineti rastu vašeg tima!